image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Gabriel Kino, Askeri Geçiş Konseyi adımının Suriye’deki çözüm için oldukça önemli olduğunu vurgulayarak, “Biz DSG olarak, bu konseye katılmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Şarkul Avsat’ın haberine göre DSG güçleri, ülkeyi geçiş aşamasında yönetmek için bir 'Askeri Geçiş Konseyi' kurulmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Habere göre DSG Sözcüsü Kino, Askeri Geçiş Konseyi’nin oluşturulmasının Suriye’de çözüm için çok önemli bir adım teşkil ettiğini ve DSG’nin askeri yapıya katılmaya hazır olduğunu bildirdi. Kino, Suriyeli General Manaf Talas ile tüm tarafların rıza gösterdiği anlayışlara ulaşmak amacıyla temasların yürütüldüğünü kaydetti.

Öte yandan Kino, konseyin oluşturulmasıyla ilgili Manaf Talas ile görüştüklerini belirterek “Konseyin görevlerini, amacını ve bununla ilgili öne sürülen fikirleri öğrenmek için aramızda diyaloglar gerçekleşti” dedi.

Konseyin kurulmasını memnuniyetle karşılayan Sözcü sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye anlaşmazlığına çözüm getiren her adımı memnuniyetle karşılıyor ve sahadaki tüm aktif güçleri bir araya getirmek için çalışıyoruz. DSG ve Özerk Yönetim, Suriye konusunda düzenlenen tüm konferanslardan ve forumlardan uzak tutuldu.”

Askeri Geçiş Konsey’in oluşumunun Suriye krizini dışarıdan etkilemeyen taraflar arasında doğrudan bir diyalog sonucunda ortaya çıktığını belirten Kino, Talas’ın ise Suriye halkının tüm unsurları tarafından kabul edilebilir ve bu aşamada tüm taraflarca üzerinde anlaşılabilecek ulusal bir isim olduğunu belirtti. Sözcü, “General Talas’a güvenle bakıyoruz. Onunla bir sorunumuz yok. Kendisine oldukça güveniyoruz” dedi.