image

PeyamaKurd - Donbas bölgesinde yaşanan gerilim sürerken Rusya Savunma Bakanlığı'na bağlı Güney Askeri Bölgesi, çıkarma botları ve topçu savaş gemileri de dahil 10'dan fazla donanma gemisinin tatbikatlara katılmak üzere Hazar Denizi'nden Karadeniz'e gönderildiğini duyurdu.

Moskova ve Kiev arasında Ukrayna'nın güneydoğusundaki Donbas bölgesinde gerilim sürerken Rusya, Karadeniz'de askeri tatbikat düzenleme kararı aldı.

Daha önce Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun ülkedeki tüm bölgelerde savaşa hazırlık durumunun tespiti için denetimlere başlandığını duyurmasının ardından Güney Askeri Bölgesi, Hazar Denizi'ndeki gemilerin Karadeniz'e intikal ettiğini vurguladı.

Bakanlığa bağlı Güney Askeri Bölgesi'nin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Kış tatbikat dönemi kapsamındaki denetimler kapsamında Hazar Filosu'na ait 10'dan fazla çıkarma ve topçu botu ile gemisi, Hazar Denizi'nden Karadeniz'e geçiyor. Gemilerin mürettebatı, Mahaçkale'deki üs noktasından ayrılmadan önce tam kapsamlı eğitimden geçerek denizde çeşitli görevleri yerine getirdi."

Ayrıca yayımlanan açıklamada, Hazar Filosu gemilerindeki mürettebatın Karadeniz Filosu'ndaki güçlerle birlikte deniz tatbikatlarına katılacağı ifade edldi.