image

PeyamaKurd - Kent genelinde salgın riskinin tehlikeli bir şekilde artarak sürdüğünü dile getiren Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Mehmet Şerif Demir, “Kentteki hastanelerde takip edilen en yüksek hasta sayısına ulaşılmıştır” sözlerini kullandı.

Yeni tip Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin gevşetilmesi sonucu Diyarbakır’da vaka sayısı bin 150’yi aşarken, Ramazan Bayramı'ndan sonra testi pozitif çıkanlardan 20’si ağır 200 kişi hastanelerde, 300’ü aşkın kişi de evlerde izolasyon altında tutuluyor.

Daha da kötüye gidilecek” 

Koronavirüs tehlikesi sürerken alınan normalleşme kararının büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olduğunu dile getiren Şerif Demir, Diyarbakır’daki vaka sayısının her geçen gün artığını belirtti. Ekonomik kaygıların öne sürülerek gidilen normalleşme sürecinde yaşanan rehavete dikkat çeken Demir, rehavetin sürmesi durumunda daha da kötüye gidileceği uyarısında bulundu.

Yetkililer tarafından güncel verilerin kendileriyle paylaşılmadığı için kentteki vaka ve ölüm sayılarını tam olarak öğrenemediklerine vurgu yapan Demir, “Önlemlerin gevşetildiği 1 Haziran itibariyle Diyarbakır’da vakaların yeniden hızlıca arttığını gözlemliyoruz.  Son bir haftadır hasta sayısında ciddi artış var. Pandeminin başlangıcından bugüne kadar Diyarbakır’da hastanelerde takip edilen en yüksek hasta sayısına ulaşılmıştır” dedi.