image

PeyamaKurd - İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Yardımcısı Ali Fedevi, İran petrol tankerini alıkoyan İngiltere'ye gözdağı verdi.

Tehdit açıklamasına ilişkin İran'ın yarı resmi ajansı Tesnim'in haberine göre, İsfahan kentinde katıldığı bir etkinlikte konuşan Fedevi, İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetiminin İran'a ait petrol tankerine el koymasına tepki gösterdi.

İngiltere'nin alıkoyduğu tankerin İran'a ait değil, kiralık olduğunu dile getiren Fedevi, "ABD ve İngiltere en küçük hesap yapabilseydi böyle bir girişimde bulunmazdı. Kabiliyet değil akılsızlık gerektiren bir eylem gerçekleştirdiler. Kesinlikle bu girişimlerinden pişmanlık duyacaklar. Karşılığını vereceğimiz eylem duyurulacak” ifadesini kullandı.

Öte yandan daha önce İngiliz donanması Cebelitarık'ta Suriye'ye petrol taşıdığı iddia edilen İran bandıralı bir tankerin alıkonulmasına dahil olmuştu.

İngiltere'ye bağlı olan İspanya'nın güneyindeki Cebelitarık özerk yönetimi, İran tankerinin Avrupa Birliği'nin (AB) Suriye'ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle alıkonulduğunu açıklamıştı.