image

PeyamaKurd - Edirne’deki F Tipi cezaevinde Selahattin Demirtaş’ın rahatsızlandığını ziyaret sonrası gören HDP milletvekilleri Erol Katırcıoğlu ve Necdet İpekyüz, durumu kamuoyuna duyurdu. 

Cezaevinde sağlık sorunları yaşayan HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret eden HDP milletvekilleri Erol Katırcıoğlu ve Necdet İpekyüz, Demirtaş’ın kendisine “Halkım bilsin, böyle bir hastalığım var” dediğini ifade etti. 

HDP eski eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş'ın '26 Kasım'da göğüs sıkışması ve nefes alamaması sebebiyle bilincinin kapandığı' açıklamasının ardından HDP'li milletvekilleri Edirne F Tİpi cezaevine gidip, Demirtaş’la görüştü. 

“Demirtaş’ın bir hastalığı var” 

HDP’li Milletvekili Katırcıoğlu, Demirtaş’ın bir hafta önce cezaevinde kısa süreli baygınlık geçirdiğini belirterek, Demirtaş’ın kendisine şu cümleleri söylediğini de anlattı: “Halkım bilsin böyle bir hastalığım var. Bu koşullarda daha da gelişti…” ifadelerini kullandı. 

Demirtaş’ın kız kardeşi ve avukatı Aygül Bilgi’nin, ağabeyinin bir hafta önce cezaevinde kısa süreli baygınlık geçirdiğini açıklamasının ardından Edirne’de bulunan HDP Milletvekilleri Erol Katırcıoğlu ve Necdet İpekyüz, cezaevinde kendisiyle bir görüşme gerçekleştirdi. 

Demirtaş’la görüşen Katırcıoğlu, “Şu an bir sıkıntısı yok. Güçlü, dinamik görünüyordu. Önce Abdullah Zeydan ile görüştük. Abdullah Bey, Demirtaş’ın geçen hafta nefes darlığı yaşadığını ve kısa süreli baygınlık geçirdiğini söyledi. Demirtaş’ın kendisi böyle bir olayın duyulmasını istememiş” sözlerine yer verdi. 

“Hapishane koşulları iyi değil...” 

Demirtaş’ın hastaneye sevki konusunda cezaevi yönetimini suçlamadığını belirten Katırcıoğlu şunları dile getirdi, “Demirtaş, yüksek güvenlikli hapishane koşullarının iyi olmadığını söyledi. Hapishane yönetiminden yana bir sıkıntısı yok. Fakat ‘bir şey olsa hemen bir müdahale şansı yok’ diyor. Alıp her an hastaneye götüremiyorlar. 

Adalet Bakanlığı’na yazı yazılması gerekiyor. Bu süreç de çok uzuyor. Demirtaş’ın bu durumdan rahatsızlığı var. Hastalığıyla ilgili de şunları söyledi: Halkım bilsin böyle bir hastalığım var. Bu koşullarda daha da gelişti. Hastalığımın tedavisi gerekiyor. Kendisi de hastalığının tam olarak ne olduğunu bilmiyor.”