image

PeyamaKurd - Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın davasının dördüncü duruşmasının ikinci gününde görülmeye devam etti. Ara kararını açıklayan mahkeme Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına hükmetti. 

Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde görülen duruşmaya, Demirtaş ile bazı avukatları Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan SEGBİS vasıtasıyla katıldı. Demirtaş'ın diğer avukatları ve bazı HDP'li milletvekilleri ile izleyiciler de duruşma salonunda yer aldı. 

Duruşmada Demirtaş, öğleden sonraki bölümde 14 no'lu fezlekeye karşı savunmada bulundu. Söz konusu fezlekenin 18 Mart 2012'de Diyarbakır'da gerçekleştirilmek istenen Nevruz kutlamasıyla alakalı konuşmaya yönelik olduğunu anlatan Demirtaş, fezlekenin olay tarihinden yaklaşık 3,5 yıl sonra düzenlendiğini ifade etti. 

Bahsi geçen tarihte başvurusu yaklaşık bir ay önceden yapılmış olmasına rağmen az bir zaman kala kutlamaların iptal edildiğini, bunu protesto etmek için ilde bir konuşma yaptığını aktaran Demirtaş, burada yasadışı slogan atıldığı ve örgüt bayrağı açıldığı için suçlandığını kaydetti. 

Demirtaş, "Bu fezleke konusu, benim yaptıklarımdan çok yapmadıklarımla ilgilidir" diyerek, konuşması sırasında yaklaşık 10 bin kişilik bir kalabalık olduğunu ne atılan sloganları duyduğunu ne de açılan bayrağı görebildiğini belirtti.

Bu haberi gördünüz mü? | Rojava yönetiminden IŞİD’e ilişkin Uluslararası çağrı