image

PeyamaKurdYeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgınının başlangıç noktası olan ancak aldığı sıkı önlemlerle kısa sürede vaka ve ölüm sayılarını düşürdüğünü dünyaya duyuran Çin'in, Coronavirüs hakkında gerçekleri sakladığı ileri sürüldü. 

Çin’den yayılan salgına yönelik yapılan araştırmalar kapsamında Medyascope'tun Washington Post'tan aktardığı Habere göre Pekin hükûmeti ülkedeki yabancı gazetecilerin faaliyetlerini belirli bir oranda kontrol altında tutabildi, fakat Çinli gazetecilerinden gelen raporlara göre, hükûmetin Coronavirüs konusunda paylaştığı veriler gerçeği yansıtmadığı iddia ediliyor.  

Çin’de siyasi araştırmalar yürüten Pekin merkezli medya kuruluşu Caixin, Çin’de salgının başladığı nokta olan Vuhan’da Coronavirüs'ten kaynaklanan resmî ölüm sayılarını inceleyen bir rapor yayımladı. 

Caixin’in ölü sayılarının gerçeği yansıtmadığı haberinde, şehirdeki krematoryumun (cesetlerin yakıldığı yer) günde 19 saat çalıştığı ve yalnızca 2 günde bu krematoryuma 5000 ceset ulaştığı ileri sürüldü. 

Söz konusu ölüm vakalarına yönelik haberi Çin'de yayımlayan Caixin’in kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hu Shuili’ye karşı, "ülkenin adını kötülediği" öne sürülerek kamuoyundan tepki geldi. 

Başka bir iddiaya göre ise, ABD hükümeti tarafından finanse edilen Free Asia radyosu da, daha önce yerel kaynaklardan ulaştığı bilgilere göre Vuhan’da en az 42 bin kişinin öldüğünü ileri sürülmüştü. 

Öte yandan Çinli kaynaklara göre, yazıyı yayımlayan Caixin’in kurucusu Hu Shuiji, geçmişte özellikle 2003’teki SARS krizi ve ülkedeki yerel polis şiddeti gibi konular hakkında büyük yankı bulan haberlere de imza attı.