image

PeyamaKurd - Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Silahtarağa Mahallesi'nde çekildiği belirtilen görüntülerde, çok sayıda polisin evinin önünde oturduğu iddia edilen yurttaşı darp ettiğine dair video paylaşıldı.

Twitter hesabından paylaşım yapan Sinoplu yerel gazeteci Ali Osman Önder’in iddiasına göre; polis evinin önünde oturduğu iddia edilen Dursun Gültaş’ı darp etti. Ailenin “Ne yapıyorsunuz siz” diyerek çığlık çığlığa saldırıya tepki gösterdiği görülürken, olay yerine gelen takviye polislerin de şiddete katıldığı, mahalle halkının da polislere “Ne yapıyorsunuz?” diye seslenerek tepki gösterdiği duyuluyor.

Videoyu çeken kişi: Gariban bir aile onlar!

Polisin ise olaya tepki gösterenlere bağırarak “Kapat gir içeri, çekmeyin” diye bağırdığı kayıtlarda duyuluyor. Videoyu çeken kişinin ise “Bütün polisler buraya geldi. Bayram günü olmaması gereken şeyler oluyor. Çok yazık. Gariban bir aile aslında onlar” şeklinde ifadeler kullandığı görülüyor.

Olayı Youtube kanalından da paylaşan Gazeteci Önder, şunları yazdı:

“Çorlu’dan skandal görüntü geldi!

Dursun Gültaş. Aslen Sinoplu. Kendi halinde bir gariban. Tek suçu evinin önünde oturması. Görgü tanıklarının iddiasına göre, Tekirdağ Çorlu'da silahtarağa mahallesinde evinin önünde otururken devriye gezen bir polis kendisine, "Şerefsizler içeriye girsenize" diye bağırıyor. Vatandaş da polise, "Bu üslup devletimizin polisine yakışmıyor" diye tepki gösterince, polis "Kes sesini lan" diyerek Dursun Gültaş ve ailesine girişiyorlar.

Tam 4 araba ekip ailenin tamamını dövüyorlar. Görüntüyü çeken kişi fark edilince ellerinden görüntüyü almak için onun da peşinden bulunduğu yere gidiyorlar. Polis devletimizin polisidir. Polisin bu davranışı kabul edilemez. Her daim polise, askere dua eden bu millete bu zulüm yapılmamalıdır.

“Valilik: Polisler açığa alındı”

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki Silahtarağa Mahallesi’nde bayramın ilk günü (dün) evinin bahçesinde oturan aileye saldıran polislerin açığa alınarak haklarında işlem başlatıldığı duyuruldu.

Tekirdağ Valiliği, polislerin görevden el çektirilerek açığa alındığını ve haklarında ‘aşırı güç kullanmak’tan adli ve idari işlem başlatıldığını açıkladı.

'Tekirdağ Barosu'ndan açıklama'

Tekirdağ Barosu’ndan da bir açıklama geldi. Aralarında kadın ve çocukların da olduğu aileye polis şiddeti uygulandığı belirtilen yazılı açıklamada, şu sözler yer aldı:

“Hukuk devletinde ortada bir suç varsa ne şekilde yaptırımı olacağı bellidir. Konumu ne olursa olsun hiç kimse görev tanımını ve yasaları aşacak şekilde kendi yaptırımını uygulayamaz.”