image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’ın, yabancı ülke liderleriyle yaptığı ikili görüşmelerde Amerikan çıkarlarını tehlikeye soktuğuna ilişkin yeni iddialar ortaya atıldı. CNN kanalı, Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’le görüşmelerinin ayrıntılarını yazarak, ABD Başkanı’nı Amerikan ulusal güvenliğini tehlikeye atmakla suçladı.

ABD’de 1972-1974 yılları arasında başkanlık yapan Richard Nixon’ın görevinden alınmasına yol açan “Watergate Skandalı”nı deşifre eden gazetecilerden Carl Bernstein, ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmeler hakkında hazırladığ, tanıklara ve resmi belgelere dayandırdığı derlemesini kamuoyuna sundu.

CNN International’de yayınlanan haberde Bernstein, Trump’ın ençok görüştüğü liderlerden birinin Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu belirtilerek, "En az iki haftada bir konuşuyorlardı. Trump her seferinde hazırlıksız yakalanıyordu. Trump da Obama ve Bush'u çekiştiriyordu" dedi.

Aylar boyunca derlediği bilgileri kamuoyu ile paylaşan Bernstein, Trump’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel’e “salak” dediğini ve başta Avustralya, Kanada, İngiltere ve Fransa olmak üzere birçok müttefikine de hakaretler yağdırarak adeta “zorbalık” yaptığını söyledi.

“Sürekli önceki başkanları eleştirdi”

Bernstein’a konuşan iki kaynak, Trump’ın yabancı liderlerle konuşurken adeta bir hayal aleminde olduğunu söylerken, “Trump, Erdoğan ve Putin’le konuşurken sürekli önceki başkanları eleştirirdi. Barack Obama ve George W. Bush gibi rakipleri hakkında, ‘bir b.k bildikleri yok’ yorumunu yaptı” ifadesini kullandı.

ABD basınında gündem olan konuşmalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haftada en az 2 kere Trump ile görüştüğü öne sürüldü.

Yüzlerce telefon görüşmesinden çıkan sonucu paylaşan Bernstein, “Trump, telefon görüşmelerine o kadar hazırlıksızdı ki birçok kez Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı tavizler verdi. Üst düzey birçok ABD’li yetkili ki bunların arasında eski dışişleri bakanları, savunma bakanları ve ulusal güvenlik danışmanları var, Başkan’ın bu hataları yüzünden ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu söyledi” ifadesini kullandı. 

Bernstein’ın gündeme getirdiği isimler ise Ulusal Güvenlik Danışmanları H.R. McMaster ve John Bolton, Savunma Bakanı James Mattis, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly olduğu belirtildi.

 “Bu görüşmeler rahatsız ederdi”

Haberin detaylarında diğer dikkat çeken ifadeler şunlar: 

“Trump ile en çok özel telefon görüşmesi gerçekleştiren lider Erdoğan’dı. Bazen Beyaz Saray’ı haftada en az iki kere arar ve doğrudan Trump’a bağlanırdı. Erdoğan’dan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron sık sık Trump ile konuşurdu. Macron sık sık Trump’ı küresel iklim değişikliği politikasını değiştirmesi konusunda ikna etmeye çalışırdı. Erdoğan’ın Trump ile görüşmelerinin sıklığı McMaster, Bolton ve Kelly’i rahatsız ederdi çünkü Erdoğan Trump’tan bazı politikalarını değiştirmesini isterdi ve bu sebeple Erdoğan, Ulusal Güvenlik Konseyi protokollerini bypass ederdi ve protokolü atlardı”.

Erdoğan’ın Trump’a ne zaman doğrudan ulaşabileceğinin ilgi çekici olduğu belirtilirken raporda, “Erdoğan, Trump’a ne zaman ulaşabileceğini o kadar iyi biliyordu ki Beyaz Saray yetkilileri Türkiye’nin Washington’daki istihbarat servisinin Trump’ın programını ve nerede olduğunu bildiğini ve bu şekilde Ankara’ya bilgi verdiği konusunda ikna oldu. Bazı zamanlarda Erdoğan, Trump’ı golf sahasında yakalıyordu ve ikili uzun uzun konuşuyordu. İ

ki kaynak, Trump’ın Suriye’deki durum ve Orta Doğu’daki vaziyet ile ilgili durumu bilmediğini ve bu sebeple Erdoğan’la konuşurken sık sık gardını düşürdüğünü söylerken, ‘Erdoğan, bunu avantaja çevirdi’ yorumunu yaptı” ifadesi yer aldı.

Özellikle ABD’nin Suriye’den çıkma kararının arkasında Erdoğan’ın Trump ile yaptığı telefon görüşmesindeki etkisine dikkat çekildi.

Öte yandan Trump’ın Erdoğan’la konuşmaları sırasında bazen gerilim yaşandığı da ortaya çıktı.Trump’ın özellikle rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması sebebiyle Erdoğan’la tartıştığı ifade edildi.

Bernstein, Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı özel görüşmeleri “embesillik” (salaklık) ve “zayıflık” olarak nitelendirdi.

Merkel’e “aptal” demiş

Raporda, Almanya Başbakanı Angela Merkel hakkında, “Angela Merkel'e söylediği bazı şeyler inanılmaz. Ona 'aptal' dedi ve bir kaynağa göre onu Rusların cebinde olmakla suçladı. Trump, Merkel'in Rusya'dan Almanya'ya doğalgaz pompalamak için planlanan Nord Stream boru hattını eleştirdi. Trump Almanya'yı, Trump'ın 'aidat' olarak nitelendirdiği savunma harcamalarına ilişkin yüzde 2'lik NATO taahhüdünü yerine getiremediğini söyledi” diye yazdı.