image

PeyamaKurd - ABD'ye yönelik diyalog çağrısında bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı, yeni ABD Başkanı Joe Biden'ı tebrik ederek eski Başkan Donald Trump döneminde zarar gören ilişkilerin iyileştirilmesi mesajı verildi.

Başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında konuşan Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminin çok zor olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

"Bu, sıra dışı sıkıntılı ve olağanüstü zamanın geçmesinden sonra Çin-ABD halklarının daha güzel bir geleceği hak ettiklerini düşünüyorum. Başkan Biden’ın ABD yönetiminde başarılı olabilmesini umuyoruz."

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü değerlendirmesinde, Joe Biden'ın yemin töreninde birçok kez "birlik" kelimesini kullandığına dikkat çekti.

Sözcü Hua, "Bunun (birlik) kesinlikle Çin-ABD ilişkilerinin tamamen ihtiyaç duyduğu şey olduğunu düşünüyorum çünkü geçen 4 yıl herkesin de gördüğü gibi ABD'de bazı Çin karşıtı siyasiler aşırı şekilde yalana başvurdu, nefret ve ayrılığı körükledi. Çin ve ABD halkları bu durumdan derinlemesine zarar gördü" ifadesini kullandı.