image

PeyamaKurd - Kürtlerin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) birimleri için ABD liderliğindeki uluslararası bir koalisyon tarafından bazı askeri tatbikatlar gerçekleştirildi. 

Bulgarian Military sitesine göre tatbikatlar Temmuz ayı içerisinde icra edildi ve SDG, birçok açıdan eğitime tabi tutuldu. Söz konusu tatbikat Heseke ilinin batı bölgesinde ve El Omer petrol sahasında gerçekleştirildi ve toplam dokuz gün devam etti. 

“Kürtlere, birçok açıdan eğitim verildi" 

Söz konusu eğitimlerde ABD ve Fransa güçleri DSG güçlerine insansız hava araçlarının (İHA) çatışma sahasındaki kullanımı, hava indirme, topçu atışı ve askeri üslere yönelik saldırıların nasıl engelleneceği konularında eğitim verdi.

Kaynaklar, “Tatbikatlar çoğunlukla havadan saldırı ve hedeflerin dronlar tarafından imha edilmesi ile ilgiliydi. En önemlisi ise tatbikatın bir bölümünün askeri üslere yönelik hava saldırılarını geri püskürtmeye yönelik olduğu kısmı idi” dedi. 

Suriye'deki Kürtler ile Amerikan birliği arasındaki askeri etkinlikler son aylarda yoğunlaştı. 5 Haziran'da olduğu gibi Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve ABD kuvvetleri IŞİD militanlarına yönelik ortak bir operasyona başladı. Operasyon Suriye ile Irak sınırının yakınında gerçekleşmişti. 

“Koalisyon gelmeden önce…” 

Uluslararası koalisyon kuvvetleri ve Irak ordusu terörle mücadele operasyonlarında aktif olarak yer alıyor. Koalisyonun Suriye çatışmasına müdahalesinden önce IŞİD, Suriye topraklarının% 80'ini kontrol ediyordu. Şimdi ise yeraltında gizli hücreleri var.

Ancak Kürtler için öncelik sadece IŞİD değil. ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Suriye’den geri çekileceğini açıklamasından bu yana Türkiye, Kürtlerin önceliklerinden birisi haline geldi. 

Ayrıca Ankara'nın 2018'in başında Rojava’da yürüttüğü askeri operasyonu “Zeytin Dalı” sonrasında bölgenin daha da gerginleştiğini biliyoruz.

Operasyon sırasında, Türk ordusu ve Türk destekli gruplar, daha önce Kürtlerin etnik çoğunluğu oluşturduğu Afrin’e saldırdı ama SDG, Türk güçleri ve militanlara karşı savaşını durdurmadı.

“Suriye savaşında ülkeler”

Geçtiğimiz Şubat ayında Türkiye’nin Suriye'de en az 62 askeri hayatını kaybetti, yaklaşık 100 asker yaralandı, düzinelerce Türk zırhlı aracı imha edildi ve onlarca dron vuruldu. ABD, Rusya’yı defalarca Türk askerlerinin ölümlerine karışmakla suçladı, Rusya ise bu iddiaları reddetti.

Mart ayının başlarında Rusya ve Türkiye Cumhurbaşkanları Vladimir Putin ile Recep Tayyip Erdoğan, İdlib bölgesinde ateşkesin yürürlüğe girdiği konusunda bir anlaşma yaptılar. Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ise daha sonra ABD ve Türk ordusunun ülkeyi terk etmemesi halinde Şam'ın güç kullanabileceğini açıkladı.

Rus-Türk müzakerelerinin nedeni, Ocak ayında Suriye ordusunun silahlı muhalefet ve teröristlerin pozisyonlarına karşı büyük çaplı bir saldırının başladığı İdlib'deki durumun keskin bir şekilde artmasıydı.

Hükümet güçleri, İdlib bölgesinin neredeyse yarısını geri aldı ve bazı Türk gözlem noktalarını çembere aldı. Bu gelişmeden sonra ise Ankara, bölgedeki askeri birliklerini keskin bir şekilde artırdı ve Suriye birliklerini itmek için “Bahar Kalkanı” operasyonunu başlattı. 


Çeviri | PeyamaKurd