image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) İran'a yönelik silah ambargosunun uzatılmasına ilişkin karar tasarısını reddettiğini açıkladı.

Pompeo, BMGK uluslararası barış ve güvenliği sağlama misyonu olduğunu ifade ederek, "BMGK, bugün en temel misyonunu yerine getiremememiştir” dedi. 

BMGK'nin, İran'a ilişkin silah ambargosunun uzatılmasına yönelik karar tasarısını reddettiğini dile getiren Pompeo, "BMGK, dünyanın önde gelen terör destekçisi devletine, 10 yıldan uzun süredir ilk kez hiçbir BM kısıtlaması olmadan konvansiyonel silah alma ve satma yolu açmıştır. BMGK'nin uluslararası barış ve güvenliğin savunulmasında kararlı davranamaması, affedilemez" ifadelerini kullandı. 

BMGK'nin, Orta Doğu'da İran'ın eylemlerinden ötürü tehlike altında olan birçok ülkenin İran'a silah ambargosu çağrılarını reddettiğini kaydeden Pompeo, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

"Bu ülkeler, silah ambargosu uzatılmazsa İran'ın daha çok kaos ve yıkım yayacağını biliyor ancak BMGK bunu görmezden gelmeyi seçti. ABD hiçbir zaman bölgedeki dostlarının BMGK'deki taleplerinin peşini bırakmayacak. Teokratik terör rejiminin, Avrupa'nın, Orta Doğu'nun ve diğer bölgelerin kalbini tehdit edecek şekilde silah satıp alma özgürlüğü olmamasını sağlamak için çalışacağız."