image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan bir rapora göre, İngiltere'nin anlaşma yapmadan Avrupa Birliği'nden ayrılması durumunda Türkiye'nin yıllık ihracatında 2,4 milyar dolarlık kayıp yaşayacağı belirtildi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğinden ayrılması anlamına gelen Brexit için verilen sürenin dolmasına karşın, Londra iki kez erteleme talebinde bulundu. Son olarak yeni ayrılık tarihi 31 Ekim 2019 olarak belirlendiği açıklandı.

Belirlenen süre içerisinde İngiltere’nin AB ile bir anlaşmaya varamaz ve ticari anlamda gümrük birliği dışında kalırsa Türkiye de uzun bir süre boyunca en büyük ikinci ihracat pazarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağı kaydedildi.

Yaşanan bu riskle beraber otomobil ve tekstil alanında ciddi bir ekonomik kayıp Türkiye'deki iş dünyasını vuracağı öngörülüyor. BM raporunda, Türkiye, sert Brexit'in gerçekleşmesi durumunda ihracatında yıllık 2,4 milyar dolarlık kayıp yaşayarak Güney Kore ve Pakistan’ın ardından en kötü etkilenen üçüncü AB üyesi olmayan ülke olacağı ifade edildi.