image

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) çatışma bölgelerinde sivillerin korunmasını görüştüğü oturumda konuşan Antonio Guterres, “Küresel ateşkes, pandemiyle daha güçlü mücadele ve savunmasız insanlara insani yardım için koşullar sağlayacak diyaloğun önünü açacaktı ama bu çağrı somut eyleme dönüşmedi” açıklamasında bulundu. 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, oturumda yaptığı açıklamada yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için yaptığı küresel ateşkes çağrılarının duyulmadığına değindi. 

Guterres, Kovid-19'un savaş bölgelerindeki siviller için büyük bir tehdit teşkil ettiğine değinerek şu ifadeleri kullandı: 

“Mart ayındaki küresel ateşkes çağrım çatışmalara son verip pandemiyle mücadeleye odaklanmayı hedefliyordu. Küresel ateşkes, pandemiyle daha güçlü mücadele ve savunmasız insanlara insani yardım için koşullar sağlayacak diyaloğun önünü açacaktı ama bu çağrı somut eyleme dönüşmedi.” 

“Libya ve Yemen’de çatışmalar hız kazandı” 

BM Genel Sekreteri Guterres, Libya ve Yemen'de salgına rağmen çatışmaların hız kazandığını dile getirerek “Libya ve Yemen dahil çatışma bölgelerindeki saldırılarda silahlı insansız hava araçlarının kullanımı giderek artıyor. Uluslararası hukukun bunların kullanımına yönelik ağırlığını yeniden ortaya koymasını sağlamalıyız” sözlerine yer verdi. 

Ayrıca açıklamasının devamında, BM'nin Libya'da 1 Nisan ve 18 Mayıs arasında 58 sivilin öldüğünü ve 190 sivilin ise yaralandığını belgelediğini dile getiren BM Genel Sekteri, savaş bölgelerinde sivillerin korunmasına yönelik ise neredeyse hiçbir ilerleme kaydedilmediğini vurguladı.