image

PeyamaKurd - Alman medyasına göre BM’nin bir gizli raporu, Türkiye’nin Libya’ya silah sevkiyatını engellemek için “Batılı” özel timler oluşturulduğu ve operasyonların BAE’den yönlendirildiği ileri sürüldü.

BM'nin 80 sayfalık raporunu yayınlayan Alman Haber Ajansı’na (dpa) göre, “Opus Projesi” adı verilen misyonda, Libya açıklarındaki Türk gemilerine baskınlar düzenlemek üzere “Batılı” bir özel timin görevlendirildiği, projenin Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yönlendirildiği iddia ediliyor.

Birleşmiş Milletler'in gizli raporunda 2019 yılı Haziran ayı sonunda  en az 20 kişiden oluşan bir grubun Ürdün’ün başkenti Amman’da turboprop motorlu bir kargo uçağıyla General Halife Hafter’in kontrolündeki Bingazi şehrine gittiklerine değiniyor.

Raporda yer alan Avustralya, Fransa, Malta, Güney Afrika, İngiltere ve ABD vatandaşlarından oluşan grubun resmi olarak Ürdün tarafından Libya’da “jeofizik ve hiperspektral araştırmalarda bulunma” görüntüsü altında görevlendirildiği belirtiliyor.

Öte yandan BM raporunda bilimsel çalışma adı altında gizlenen asıl görevin ise Türkiye’den Fayiz es-Serrac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) silah sevkiyatlarının engellenmesi olduğu, grubun özel güvenlik şirketlerinin görevlilerinden oluştuğu kaydediliyor. 

Ayrıca raporda Libya’da sadece Rusya’dan bin 200 paramiliter güç bulunuyor. Ancak BM’nin gizli raporunda Hafter’e yardım için görevlendirilen 20 kişilik Batılı gruptan “paralı asker” olarak bahsedilmemesi dikkat çekiyor. Raporda, “Opus projesinin hedefinin, Hafter’e Türkiye’den Trablus’a deniz yoluyla silah sevkiyatını kesme becerisi sağlamak” olduğu kaydediliyor.