image

PeyamaKurd - Suriye'de Beşar Esad rejimine çağrıda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, ülkedeki mahkumları ve alıkonulmuş kişileri "büyük ölçekte" ve "tek taraflı" olarak serbest bırakmasını istedi.

Suriye gündemini değerlendiren Geir Pedersen, BM ve Avrupa Birliği'nin (AB) ortaklaşa düzenlediği "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı" başlıklı 4’üncü Brüksel Konferansı'nın açılışında açıklamada bulundu.

Geir Pedersen açıklamasında, görevinin öncelikli unsurunun ülkede 10'uncu yılına giren iç savaşta şiddetin sona erdirilmesi olduğunu vurgulayarak, Türkiye ve Rusya'nın anlaşmasıyla İdlib'de 6 Mart 2020 saat 00.01'den itibaren yürürlüğe giren ateşkese büyük ölçüde uyulmasının kendisini rahatlattığını dile getirdi.

BM Suriye Temsilcisi, Suriye genelinde ateşkes çağrısını yineleyerek, İdlib'deki sakinliği diğer bölgelerde de görme dileğinde bulundu.

Esad rejimi ve ülkedeki ilgili diğer taraflara çağrıda bulunan Pedersen şu ifadelere yer verdi:

"Suriye hükümeti ve Suriye'deki diğer ilgili taraflara, büyük ölçekte olmak üzere mahkumlar ve alıkonulmuş kişilerin tek taraflı serbest bırakılması ve kaybolan insanlara yönelik de kayda değer eylemde bulunmaları çağrımı yineliyorum."