image

PeyamaKurd - Çin’den yayılıp tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı akciğerlere saldırdığı için solunum yolu hastalığı olarak biliniyor; ancak İsviçreli bilim insanları koronavirüsün damarları enfekte ederek, kan pıhtılaşması, felç, kalp krizi ve beyin hasarına neden olduğunu keşfetti. 

Kovid-19'un öldürücü yönlerini keşfeden uzmanlar, bu yüzden Kovid-19'un solunum yolu hastalığından daha fazlası olduğunu, aynı zamanda damar hastalığı olarak da değerlendirilmesi gerektiğini duyurdu. 

Kalp ve Damar hastalıklarına neden oluyor 

Araştırmalarla ilgili açıklamada bulunan İsviçre'de Zürih Üniversitesi'nden bilim insanları, yeni tip koronavirüsün diğer solunum hastalıklarında görülmeyen kan pıhtılaması, felç, beyin şişmesi ve kalp rahatsızlıkları gibi sonuçlarına ilişkin bir araştırma yayımladılar. 

Buna göre koronavirüs damarları kaplayan endotel adlı hücrelere saldırarak, söz konusu kalp ve damar hastalıklarına neden oluyor. 

Ölümlerin nedeni kan pıhtılaşması 

Salgın ile ilgili yeni keşifler bulan uzmanlar birçok Kovid-19 hastasının akciğer yetmezliğinden değil kan pıhtılaşmasından dolayı öldüğünü açıkladı. 

ABD'de daha önce yapılan çalışmalarda koronavirüs hastalarının yüzde 40'ının ani kan pıhtılaşması geliştirdiği ve doktorların Kovid-19 tedavisi için kan inceltici ilaçlar kullandığı açıklandı. Bu açıklama sonrası uzmalara göre, pıhtılaşmayı önleyen ilaçların ardından sonra  komplikasyon genellikle devam ettiği belirtildi. 

Ancak konuyu araştıran İsviçreli doktorlar, bu durumun oldukça sıra dışı olduğunu; soğuk algınlığına neden olan  diğer koronavirüslerde, 2002 ve 2003'te salgınlara neden olan SARS virüsünde veya hatta H1N1'den muzdarip olanlar gibi şiddetli grip hastalarında daha önce görülmediğini kaydetti.