image

PeyamaKurd - Yeni ABD hükümetinin Türkiye’ye ilişkin ilk açıklaması tutuklu eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala için geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Ahval’e yapılan açıklamada, Osman Kavala konusunda Türkiye'den temel haklara saygı talep edilirken, Selahattin Demirtaş konusunda da 21 Ocak tarihinde geçen Avrupa Parlamentosu kararına atıf yapılarak, tutuklamanın ''siyasi nedenlerle yapılan cezalandırılma'' sınıfına sokulduğu ifade edildi ve Türkiye'den uluslararası sorumluluklarına uyulması çağrısı yapıldı.

“Yapılan açıklamalar, Trump döneminkinden çok daha sert”

Haberde, Biden yönetiminden konuya ilişkin olarak gelen açıklamaların Trump döneminde yapılan açıklamalardan çok daha sert olduğuna vurgu yapıldı.

Demirtaş hakkında özel açıklama yapmaktan kaçınan Trump yönetimi yerine şimdi, henüz üçüncü gününde olmasına rağmen oldukça sert ifadelere sahip bir açıklama geldi.

ABD Dışişleri, Demirtaş ve Kavala davasını yakından takip edeceklerini kaydederek, “Biz bu dava ve Türkiye'deki diğer bazı başka sivil toplum, medya, siyaset ve iş insanları hakkında uzayıp giden duruşma öncesi tutukluluğa neden olan iddianameler hakkında çok derinden endişe sahibiz. İfade özgürlüğü, barışçıl toplanma ve birlik kurma özgürlükleri her sağlıklı demokrasi için temel niteliktedir. Türkiye'den bu temel özgürlüklere saygı duyması ve bu davanın kısa zamanda ve adil bir şekilde sonuçlandırmasını talep ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Demirtaş hakkında özel açıklamalarda bulunarak, Avrupa Parlamentosu'nun Ocak 21 tarihli kararını ve aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bağlayıcı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasını talep eden kararını not etmekteyiz. Bu konuya biz yıllık İnsan Hakları Raporumuzda da değinmiştik ve kamuoyuna Kasım 2016 tarihindeki tutuklanması ve 2017 yılında verilen uzun hapis cezası hakkındaki endişelerimizi not ettik” ifadesini kullandı.