image

PeyamaKurd - Cemal Kaşıkçı cinayetinin bir "skandal" olduğunu belirten ABD Başkanı Joe Biden, işlediği insan hakları suçları nedeniyle Suudi Arabistan yönetiminden hesap soracaklarını kaydetti.

Amerikan medyasına konuşan ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin yakın müttefiki Suudi Arabistan ile olan ilişkilerini yeniden düzenleyeceğini dile getirdi.

Biden, ABD televizyon kanalı Univision'a verdiği röportajda Riyad'dan, "İnsan hakları ihallerinden dolayı hesap soracaklarını" ve yeni Amerikan hükümetinin Suudi Arabistan ile ilişkilerindeki "temel değişikliklere dair" pazartesi günü bir açıklama yapılacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Başkent Washington'da gazetecilerin sorularına verdiği yanıtta, ülkesi ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin, "Amerikan çıkarları ve değerleri ile daha uyumlu hale gelmesi için yeniden kalibre edilmeye ihtiyaç duyduğunu" vurguladı.

Dışişleri Bakanı Blinken öte yandan, atılacak adımların ABD-Suudi Arabistan ilişkilerini kesintiye uğratmaya yönelik olmayacağını ifade etti.