image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların ekonomik alanda erkeklerle eşit olabilmesiyle ilgili iki başkanlık kararnamesi imzalayacak.

Amerika tarihinde yardımcısı kadın olan ilk başkan olan Biden, aday olduğu dönemde de kadın ve erkekler arasında ücret açığını azaltma vaadinde bulunmuş, kadınların sahip olduğu işlere yatırımla işyeri ayrımcılığına karşı mücadele taahhüt etmişti.

Biden’ın Beyaz Saray’da kadınlara öncelik tanıdığını dile getiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden, Beyaz Saray’da birçok pozisyona kadınları atadı ifadesini kullandı.

Biden ayrıca Beyaz Saray’da Cinsiyet Politika Konseyi’ni hayata geçirerek bütün federal dairelere politika geliştirirken kadınların sorunlarını da değerlendirmeleri görevini vermişti.

Öte yandan Amerika Başkanı, Senato’nun 1.9 trilyon dolarlık ekonomik paketi kabul etmesinin ardından yaptığı açıklamada bu ay içinde birçok Amerikalı’nın 1400 dolar alabileceğini kaydetti.

Kabul edilen tasarı, çoğu Amerikalı’ya bin 400’er dolar nakit ödeme ile toplam 400 milyar dolarlık tek seferlik yardımı , krizde işlerinden olan 9,5 milyon kişi için haftalık 300 dolarlık uzatılmış işsizlik yardımlarını ve salgın nedeniyle bütçelerinde sorunlar yaşayan eyalet ve yerel yönetimlere 350 milyar dolarlık destek öngörüyor.

Paketin Salı günü Temsilciler Meclisi’nde oylanması sonrasında Başkan Joe Biden tarafından imzalanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.