image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Yemen'deki İran destekli militanlardan oluşan Husilere yönelik tüm seçenekleri masada tuttuklarını ifade etti. 

Filipinler'e düzenlediği resmi ziyarette Orta Doğu'daki duruma ilişkin basına açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, Yemen’deki İranlı milisler konusunda değindi. 

Yemen’de İran yönetimi tarafından desteklenen Husilerin, 'iyi niyetli bir barış sürecine' yanaşmadığını belirten Beyaz Saray Danışmanı O'Brien, Washington'ın bölgedeki durumu yakından takip ettiğine dikkat çekti. 

“Husiler terör örgütü olarak tanınmalı” 

Öte yandan basının Trump yönetiminin Husileri terör örgütü olarak tanıyıp tanımayacağına ilişkin sorusuna yanıt veren ABD’li diplomat, "Biz hangi örgütleri terör örgütü olarak tanımamız gerektiği konusunda düşünüyoruz. Trump, önümüzdeki 50 gün boyunca hala ABD'nin başkanı olacak ve bu konu da masada olacak" açıklamasına yer verdi. 

Ayrıca Robert O’Brien, Husilere şiddet eylemlerini azaltma çağrısında bulunarak, "ABD, Husilere karşı tüm seçenekleri masada tutuyor" sözlerini kullandı.