image

Peyamakurd - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, ABD’nin yakında Rusya ile silah kontrolüne yönelik 'önemli müzakereler' gerçekleştireceğini dile getirdi.

Fox News’e konuşan O'Brien'a ABD'nin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekildiği gibi Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'ndan (START-3) da çıkıp çıkmayacağı soruldu.

Güçlü bir ekip kurduk” 

ABD'nin START-3'ten çıkacağı bir senaryoyu olası bulmadığını dile getiren O'Brien şöyle devam etti, "START-3'ten çıkacağımızı düşünmüyorum. Müzakereler için çok güçlü bir ekip kurduk. ABD Başkanı Donald Trump'ın Silah Kontrolünden Sorumlu Özel Danışmanı Marshall Billingslea'nin başkanlık ettiği bu ekipte Enerji Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı'ndan temsilciler var ve Rusya'yla müzakerelere hazırlanıyorlar. Nükleer silah kontrolü hakkında müzakereler yapacağız. Bunun önemli olduğunu düşünüyoruz.” 

Rusya ve ABD'nin silahlar üzerinde tam teşekküllü kontrolün sağlanmasını istediğini de dile getiren O'Brien, "Bundan dolayı, START-3 Anlaşması'nda ilerleme sağlamaya başlayacak olmamız konusunda ihtiyatlı iyimserliğe sahibim" sözlerini kullandı.