image

PeyamaKurd - 20 yaşındaki Ağrı Patnoslu Barış Çakan'ı Ankara'nın Etimesgut ilçesinde 31 Mayıs akşamı kalbinden bıçaklayarak öldüren ve tutuklanan 3 kişi hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. İddianamede sanıkların ‘Kasten öldürme’ suçundan müebbet hapisle cezalandırılmaları istendi.

Ağrılı Barış Çakan cinayetine ilişkin soruşturma tamamlandı, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca iddianame hazırlandı.

Ankara'daki Başsavcılık, tutuklu sanıklar Alperen B, Kubilay H.Y. ve 18 yaşından küçük Ö.K.Y. hakkında “Kasten öldürme” suçundan dava açtı. Çakan’ın ölümünden sorumlu üç kişinin ayrı ayrı müebbet hapsi istendi.

Türk basınınında yer alan habere göre iddianamede, Çakan’ın yanında olan ve üç kişiyi uyaran arkadaşı Bedirhan A’ya da “Yaralama” iddiasıyla ceza istendi. Düzenlenen iddianamede, 20 yaşındaki Çakan’ın babası Nihat Çakan ise “müşteki” olarak yer aldı.

Katledilen Barış Çakan’ın, ezan okunduğu sırada arkadaşının yüksek sesle müzik dinledikleri için uyardığı üç kişi tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü öne sürülen iddianamede, “Her ne kadar şüpheliler maktul Barış Çakan’ı bıçaklamadıklarını beyan etmiş iseler de şüphelilerin beyanlarının birbirleriyle çelişir nitelikte olduğu ve şüpheliler Alperen B, Kubilay H.Y. ve Ö.K.Y’nin iştirak halinde hareket ederek maktul Barış Çakan’ı öldürdükleri anlaşılmıştır” ifadeleri kullanıldı.