image

PeyamaKurd - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Türkiye ile ilgili önemli bir itirafta bulundu.

Enver Gargaş, Türkiye ve Yunanitan arasında uluslararası gerginliklere neden olan Doğu Akdeniz'deki sorunlardan dolayı Fransa, Mısır ve Yunanistan'la birlikte “Türkiye'ye karşı bir pozisyon” aldıklarını açıkladı.

Enver Gargaş Türkiye’nin Arap dünyasındaki etkisine vurgu yapıp Türkiye’nin Arap dünyasının iç işlerine karıştığını bu yüzden de Mısır, Yunanistan ve Fransa ile çalışarak Türkiye'ye karşı bir pozisyon aldıklarını belirtti.

"Türkiye ve İran gibi popülasyonu yüksek ülkelerle mücadele vurgusu”

Gargaş açıklamasında Türkiye ve İran gibi nüfusu bölgesel olarak güçlü olan ülkelerle mücadele vurgusu yaparak  "Türkiye ve İran gibi köklü ülkelerin bölgesel nüfuzuyla baş edebilmek için bazı Arap ülkeleriyle jeostratejik ve geleneksel hiçbir bağ ve çıkarlarının bulunmadığı alanlarda konumlandıklarını" ifade etti.

ABD öncüllüğünde İsrail ile Arap dünyası arasındaki ilişkilerin normalleşmesiyle ilgili açıklama yapan Gargaş, Trump’tan sonra Joe Biden’ın bu rolü nasıl yürüteceğiyle ilgili soruya “"Barış anlaşmasının gerçekleştirilmesinde Trump yönetimi önemli bir role öncülük etti. Ancak ABD'nin seçilmiş başkanı Joe Biden da hemen hızlı bir şekilde anlaşmaya destek verdi. Bizim burada bilmemiz gereken Trump ve Biden'ın siyaseti değil Amerika politikası olduğudur. Bu da bize çok yardım edeceğine benziyor” yanıtını verdi.