image

PeyamaKurd - YPG'nin Genel Komutanı Sipan Hemo’nun, Rojava’daki yerel özyönetimin tanınması karşılığında Suriye yönetiminin etkisinin YPG’nin kontrolündeki bölgelere yayılması yönünde Şam ve Moskova’ya teklif sunduğu iddia edildi.

‘YPG’den üst düzey ziyaretler’

Arap Al-Sharq al-Awsat gazetesinin iddiasına göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den asker çekme kararından birkaç gün sonra Hemo başkanlığındaki bir heyetin önce Hmeymim üssünü ardından da Şam ve Moskova'yı ziyaret ettiği kaydedildi.

Gazeteye demeç veren kaynaklar, Şam'daki görüşmede Suriye Savunma Bakanı Ali Eyyüb, Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memlük, Suriye Askeri İstihbarat Başkanı ve Rusya'dan üst düzey askeri yetkililerin de bulunduğunu belirttiler.

‘Türkiye’de Moskova’ya gitti iddiası’

Hemo'nun söz konusu görüşmede, YPG'nin Türkiye ile sınırı Suriye ordusunun kontrolüne teslim etmeye hazır olduklarını, tek şartlarının Rusya'nın garantör olması olduğunu söylediği aktarıldı. Ayrıca YPG'nin Suriye'deki politik çözüm ve anayasa sorunlarının çözümünü daha geç tarihlere bırakılmasını kabul ettiği belirtildi.

Gazete, Hemo başkanlığındaki heyetin Moskova'yı 29 Aralık'ta ziyaret ettiği, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da aynı gün Moskova'ya geldiğini ileri sürdü.

Haberde, Moskova'daki görüşmede, Suriye'de ‘güvenlik hattının' oluşturulmasının teklif edildiği belirtildi. Türk tarafının, bölgenin 20-30 km'lik derinlikte olmasını teklif ederken Rusya'nın 5-10 km'lik derinlikten yana olduğu bildirildi.

‘YPG, teklifi reddetti’

Ancak YPG'nin, sınır bölgedeki yoğunlukla Kürtlerin yaşadığı birçok köyün olması nedeniyle bu teklifi reddettiği ve Türkiye'nin bu bölgeyi kendi topraklarında kurmasını önerdiği ileri sürüldü.

Türk heyetinin ise her halükarda Şam'ın PKK ile işbirliği yapmasına ve YPG'nin Türk sınırları yakınlarında bulunmasına karşı olduklarını vurguladığı aktarıldı.

‘Özyönetim şartı verildi’

Sonuç itibariyle tarafların, herkesi tatmin eden bir çözüme ulaştığını iddia eden gazete, yoğunlukla

Kürtlerin yaşadığı bölgelerde özyönetimin oluşturulması şartıyla sınır kontrolünün Suriye ordusuna teslim edilmesi konusunda mutabakatın sağlandığını ileri sürdü.

YPG heyetinin Rusya'nın Kürtlerin, politik sürece katılımları dahil haklarının tanınması talebini içeren anayasa tasarısına geri dönmesini umudunu dile getirdiği kaydedildi.

Gazete, YPG'nin Menbiç'i terk ederek Suriye ordusunun kontrolüne teslim etmesini de bu görüşmelere bağlıyor.