image

PeyamaKurd - Afganistan ile ilgili son gelişmeyi yayımlayan ABD medyasına göre, ABD ile Taliban arasında 7 günlük bir ateşkes anlaşmasına varıldığı ifade edildi. 

Varılan müzakereye yönelik Associated Press (AP) haber ajansına konuşan bir ABD'li yetkili, ABD ile Taliban arasında yürütülen müzakereler sonucu '7 günlük bir ateşkes anlaşmasına' varıldığını kaydetti. 

ABD’li yetkiliye göre 'Çok yakında' devreye gireceği belirtilen ateşkes anlaşmasının, daha geniş kapsamlı bir barış anlaşmasına, Afganlar arası müzakerelere ve ABD güçlerinin Afganistan'daki askeri birliklerini çekmesine imkan tanıyacağı dile getirdi. 

Barış görüşmelerinin oldukça detaylı ve Afganistan genelini kapsayacağı belirtilin açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın söz konusu anlaşmaya yönelik olumlu bir tutum sergilediği vurgulandı. 

Ayrıca ABD'li yetkili, Taliban'ın ateşkes kapsamında tüm intihar saldırılarını, yol kenarlarına yerleştirilen bombalarla düzenlenen saldırıları ve roket saldırılarını durdurma taahhüdü verdiğini belirtti.