image

PeyamaKurd- Rojava’nın Serekaniye kenti çevresinin, Türk ordusu ve bağlı güçlerce bombardımana tabi tutulduğu bildiriliyor.

Reuter ajansının abonelerine son dakika bilgisi dahilinde geçtiği habere göre Rojava’nın Serekaniye kenti çevresinden top ateşi sesleri geldiği iddia edildi.

Serekaniye kentinin hemen karşısındaki Ceylanpınar’da bulunan Reuters muhabiri, kent çevresindeki bölgeden top atışı ve silah sesleri geldiğini iddia etti.

Ateşkes İlanının Üzerinden Sadece12 Saat Geçti

Pence, Türkiye ile YPG’nin ‘güvenli bölge’den çekilmesi için anlaştıklarını, YPG’nin 120 saat içinde söz konusu 20 millik (yaklaşık 30 kilometre) bölgeden çekileceğini söylemiş ve Türkiye’ye yeni yaptırım uygulanmayacağını ve var olan yaptırımların geri çekileceğini kaydetmişti.

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanlığı, anlaşmaya ilişkin, “SDG’nin talebi ve onayıyla, Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından temsil edilen Amerika Birleşik Devletler’in arabuluculuğunda bugün Suriye’nin kuzeydoğusundaki Sere Kaniye’den Gire Spi’ye kadar uzanan savaş cephelerinde Türk devleti ile ateşkes ilan edildiği” belirtildi.

Ateşkesin dün akşam saat 22:00 itibariyle yürürlüğe girdiğine vurgu yapılan açıklamada, DSG’nin ateşkes sürecine bağlı kalacağı belirtilerek Türkiye’den de buna bağlı kalması talep edilmişti.