image

PeyamaKurd - ABD başta olmak üzere diğer yabancı devletlerin askerlerine uyarılarılarda bulunan Irak Parlamentosu’ndaki Fetih Koalisyonu’nun lideri Hadi Amiri, Irak’ta hiçbir yabancı güce ait askeri hava ve kara üssünü kabul etmediklerini ifade etti. 

Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri Bağdat’ta Haşdi Şabi tarafından düzenlenen bir programda yaptığı açıklamada, “Yabancı güçlerin Irak’tan çıkmasına yönelik karar şuan söylediğimiz bir şey değil, 2011 yılında bu karar alınmıştı. Tekrar aynı şekilde karar almaya gerek yok” ifadesini kullandı. 

“Irak’ta yabancı askeri hava ve kara güçlerinin bulunmasını kabul etmiyoruz” diyen Amiri, İran’ın terör örgütü IŞİD ile mücadelede Irak’a büyük destek verdiğini belirterek, “İran ve Lübnan Hizbullahı’na IŞİD’le savaşta verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. İran, IŞİD’le ilk mücadelenin başladığı süreçte Irak’a askeri destek ve cephanelik gönderdi. Herkes Irak’ın artık sonu gelecek derken İran büyük bir rol oynadı” sözlerine yer verdi. 

Öte yandan Amiri, terör örgütü IŞİD’in Erbil’e yaklaştığının ortaya çıkmasının ardından Uluslararası Koalisyon’un oluşturulması kararının alındığını da belirtti.