image

PeyamaKurd - Amerikan özgürlükçü düşünce kuruluşu Cato Enstitüsü'nün kıdemli bir üyesi olan Doug Bandow,  kaleme aldığı yazıda, ABD’nin desteğine rağmen Suudi Arabistan ve BAE’nin Yemen’de başarısız olduğunu ve birçok vahşete imza attığını dile getirdi.

ABD’nin Yemen’deki kirli savaşta taraf olmamasını isteyen Doug Bandow,  Yemen'deki Suudi-BAE ittifakının, ABD'nin desteğine rağmen Husi milislerinin Hudeyde limanından çekilmesini başarı olarak göstermesinin, aslında başarısızlık olduğunu ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde çıkan ‘The National Interest' gazetesinde yayınlanan bir makalede Doug Bandow, Suudi Arabistan ve BAE koalisyonunun Hudeyde'den çekilmek dışında hiçbir şey elde edemediğini, bu da bu savaşta kazanılan zaferin hâlâ uzak olduğu anlamına geldiğini kaydetti.

Doug Bandow, Washington ile iki Körfez ülkesi arasındaki yanıltıcı ilişkinin eski Başkan Barack Obama'nın Suudi Arabistan'ın Yemen'deki vahşi savaşa destek vermesiyle başladığını dikkati çekerek, ancak Trump'ın, Kongre'nin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verilen desteğin çekilmesini öngören kararını veto ettiğini vurguladı.

Bazı raporların, Suudi hava kuvvetlerinin ABD'nin yardımı ile yaptığı baskınlarda yaklaşık 20 bin sivilin ölümüne yol açtığını doğruladığını belirten Doug Bandow, Trump yönetimi ise savaşı sonlandırmak istediğini ve bunun için Suudi Arabistan'a baskı yapmasına rağmen Riyad ve Abu Dabi yönetiminin savaşı aralıksız sürdürdüğü de belirtti.

Bu haberi gördünüz mü? | Krize çözüm: Abdulmehdi, ABD ve İran’a heyet gönderecek