image

PeyamaKurd - Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanan anlaşmayı ‘tarihi’ şeklinde nitelendirerek, iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmasını memnuniyetle karşıladı.

İsrailli mevkidaşı Gabi Ashkenazi'yi telefonda tebrik ettiğini ifade eden Maas, “İsrail ile BAE arasındaki ilişkilerin normalleşmesi, bölgede barışa önemli bir katkı sağlıyor. İsrail hükümetinin ilhak planlarını askıya alması iyidir” dedi. 

Maas diğer yandan, “Umuyoruz ki bu anlaşma bölgedeki olumlu gelişmeler için bir başlangıç noktası olur ve Ortadoğu’da barışa yeni bir devinim kazandırır” sözlerini kullandı.

Orta Doğu'da kalıcı barışın ancak müzakere edilmiş iki devletli çözümden geçtiği şeklindeki konumlarını devam ettirdiklerini kaydeden Maas, Alman hükümetinin, Avrupa ve bölgedeki ortaklarıyla işbirliği içinde, İsrail'in kontrolündeki Batı Şeria'daki bölgeleri ilhak etmesine karşı son aylarda yoğun kampanyalar başlattığı ve doğrudan müzakereleri sürdürmek için çalıştığını bildirdi.