image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) İdlib'de sivillere yönelik “gelişigüzel saldırıların savaş suçu” olduğunu dile getiren Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Rusya ve Şam yönetimine “insani ateşkes” çağrısında bulundu. 

BMGK’da açıklamada bulunan Maas, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilen çocukların donarak öldüğünü dile getirdi. 

Heiko Maas, Şam yönetimi ve Moskova’dan, İdlib'de yaşanan insani kriz konusunda uluslararası çağrılara kulak vermesini isteyerek, Rusya ve rejimin savaşın tarafları olarak sivilleri koruma yükümlülüğü bulunduğunu ancak hastaneleri ve okulları bombalamaya devam ettiğini ifade etti. 

Rejime insani ateşkes çağrısında da bulunan Maas, "Sivillere yönelik gelişigüzel saldırılar, savaş suçu ve bu suçları işleyenler sorumlu tutulmalı" ifadesini kullandı. 

Ateşkesi Rus ve Türk yetkililerle görüştüğünü dile getiren Maas, "Almanya ve Fransa, ateşkes konusunu Rusya ve Türkiye ile en üst düzeyde görüşmeye hazır" sözlerine yer verdi.