image

PeyamaKurd - Kovid-19 süreci ile gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, aşırı sağa karşı mücadelenin uluslararası düzeyde iş birliği içinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Alman Haber Ajansına (DPA) değerlendirmelere yer veren Heiko Maas, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek için getirilen tedbirlere karşı yapılan gösterilerin sadece Almanya’da değil dünya genelinde de aşırı sağcılar tarafından kendi fikrilerini yaymak için kullanıldığını dile getirdi.

Maas, aşırı sağcıların uluslararası düzeyde birleştiklerini ve bunun yeni bir boyut kazandığını belirterek, “Sadece virüse karşı değil, demokrasimize yönelik aşırı sağcı zehre karşı da birlikte çalışmamız lazım" ifadesini kullandı.

Aşırı sağla mücadele kapsamında Avrupa Birliği’nde (AB), Birleşmiş Milletler’de (BM) ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda (AGİT) çeşitli programların yürütüldüğüne işaret eden Alman Bakan, “Bu tehdide karşı başlattığımız mücadele, uluslararası düzeyde güvenlik birimlerinin iş işbirliği içinde olmadan yürütülemeyeceği de açıktır" sözlerine yer verdi.