image

PeyamaKurd - Almanya'da 56'ncısı düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı'nın açılış konuşmasını gerçekleştiren Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Batı'yı 'dünyayı batılılaştırma' fikrinden vazgeçmeye ve Çin, Rusya ve bölgesel güçlerle ilişkilerde yeni, gerçekçi bir dış politika benimsemeye davet etti. 

Açıklamada bulunan Walter Steinmeier, 2014 yılında Dışişleri Bakanı olarak konferansa katıldığını ve o günkü dünya ile bugünkü dünya arasında güvenlik anlamında farklılıklar bulunduğunu dile getirdi. 

Batı'nın kendi imajıyla dünyayı şekillendiremeyeceğini belirten Walter Steinmeier, “Dış politikamızı fazla zorlamamalıyız. Özellikle Avrupa ve Almanya, dünyaya daha az misyoner bir yaklaşımla yaklaşırsa başarılı olurlar. Siyasi gündemimiz de dünyayı batılılaştırmayı içermiyor” dedi. 

“Eylemler hepimizi rahatsız ediyor” 

Walter Steinmeier, Rusya'ya eleştiride bulunarak şunları dile getirdi: “Haklı ya da haksız tartışmaları bir kenara, uluslararası hukuka bakılmaksızın Kırım'ı ilhak etti. Askeri şiddeti ve Avrupa kıtasındaki sınırları tekrar siyasi bir araç haline getirdi. Sonuç, belirsizlik ve öngörülemezlik, yüzleşme ve güven kaybıdır.” 

Alman Cumhurbaşkanı, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki eylemlerinin bölgedeki komşuları rahatsız ettiğinin altını çizerek, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki tutumuna da dikkati çekerek, “Kendi ülkesindeki azınlıklara yönelik eylemleri de hepimizi rahatsız ediyor” ifadesini kullandı. 

ABD yönetimine de eleştiride bulunan Walter Steinmeier, bu ülkenin alışılmadık bir şekilde uluslararası kurumların kararlarını hiçe saydığını, ticaret savaşları, iklim değişikliği gibi küresel sorunlara çözüm arayışında uluslararası toplumu zayıflattığını, bundan dolayı da uluslararası kurumların engellenmesinin endişeyle takip edildiğini kaydetti.