image

PeyamaKurd - Angela Merkel açıklamasında, ABD ile bazı konularda görüş ayrılıklarının yaşanacağını ifade ederek, “Avrupa’nın genel olarak daha fazla sorumluluk alması gerekecek. Bu sadece askeri olarak değil, diplomatik alanda da ve başka alanlarda da geçerli” sözlerine yer verdi.

Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, uygulanan sert yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini savunarak "Yeni enfeksiyonlar nihayet azaldı. Bu, Almanya'daki sert tedbirlerin meyvesini vermeye başladığını ve çabaların buna değdiğini gösteriyor" açıklamasında bulundu.

Merkel açıklamasında, İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nde görülen Kovid-19'un türlerinin şu anki çabaları tehdit ettiğini dile getirerek, "Almanya’da da bu yeni virüs türleri tespit edildi. Virüsün mutasyona uğramasını ciddiye almak gerekiyor. Bunu herkesin dikkate almasını istiyorum" ifadesini kullandı.

Merkel, ABD'de yemin ederek görevine başlayan Başkan Joe Biden’in Paris İklim Anlaşması'na geri dönmesini ve ülkesinin Dünya Sağlık Örgütünden ayrılmasını durdurması gibi ilk girişimlerini olumlu bularak, “Biden ile siyasi mutabakat sağlanabilecek çok daha fazla alan var" dedi.

Ayrıca Almanya Başbakanı, ABD ile bazı konularda görüş ayrılıklarının da yaşanacağını dile getirerek şunları dile getirdi: “Avrupa’nın genel olarak daha fazla sorumluluk alması gerekecek. Bu sadece askeri olarak değil, diplomatik alanda da ve başka alanlarda da geçerli."