image

PeyamaKurd - Çin ile ilgili açıklamada bulunan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, "Çin’den karışık tehditler geldiğini" söyleyerek, bu ülkeye karşı uyarıda bulundu. 

Gündeme ilişkin Welt am Sonntag gazetesine konuşan Horst Seehofer, "Çin'in, yüzleşmemiz gereken karışık tehditleri ile karşı karşıyayız" diyerek, bu tehditlerden birinin "casusluk" olduğunu dile getirdi. 

Alman Bakan Seehofer, Çinlilerin Almanya'nın kritik önemdeki altyapı kuruluşları ile ilgilendiğini ve bunun da yeni İpek Yolu stratejisiyle paralellik gösterdiğini" kaydetti. 

Seehofer açıklamasında, "Bir ülkenin uyguladığı karışık taktiklerden, askeri gücünün yanı sıra ekonomik baskı, propaganda ve hacker saldırılarını da kullandığının anlaşılabileceğini" vurguladı. 

Alman Bakan, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) krizinde Çin'in rekabet sistemi içinde kendi çıkarlarını en sert şekilde savunan ülkelerden biri olduğunun netleştiğini belirterek, salgının başında Pekin’in dünya kamuoyuyla oldukça sınırlı bir bilgi paylaşımı içinde olduğunu ifade etti.