image

PeyamaKurd - Suriye’de yaşanan gelişmeleri gündeme taşıyan Londra’da yayınlanan Al Arab Gazetesi, yayımladığı bir haberinde, Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip eden uzmanlar Erdoğan’ın komutanlara güvenmediği gibi yıllarca Kürtlerle savaşmasına rağmen ordunun tecrübesi ile ilgili şüpheleri de bulunduğunu kaleme aldı. 

Daha önce Erdoğan açıklamasında, “Askerlerimize en küçük bir zarar gelmesi durumunda havadan ve karadan her yerden vuracağız. Şubat ayı sonuna kadar rejimi Soçi Muhtırası sınırları dışına yani gözlem noktalarımızın dışına çıkarmakta kararlıyız” sözlerine yer vermişti. 

Gazetenin haberine göre, Erdoğan’ın bu tehditlerine rağmen Esad güçleri iki kez Türk askerlerini hedef alarak 14 asker ve sivili öldürürken, Erdoğan’ın tehditlerini yerine getirememesine vurgu yapıldı. 

Yayımlanan haberde gözlemciler Erdoğan’ın Türk ordusunun Rusya ve Esad güçleri ile savaşa girebilecek kapasitede olmadığını düşündüğünü, 15 Temmuz 2016’daki darbeden sonra komutanların çoğunu tutuklatması, görevden alması ve küçük düşürmesinden dolayı mevcut komutanların sadakat ve bağlılıklarına güvenmediğini de işaret edildi. 

Bölgedeki durumu değerlendiren uzmanlara göre, yeni komutanların atanmasında saha tecrübesi ve savaş kabiliyetinden çok iktidar partisinin memnuniyeti ve şahsi ilişkilerin ağırlık kazandığı, bundan dolayı da Ankara’nın ordudan çok muhalif grupları savaşmak için sahaya sürdüğü iddia edildi.