image

PeyamaKurd - Kürdistan basınına gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, ırkçı siyasi söylemlerle Kürt sorunu ve toplumun diğer sorunlarının çözülemeyeceğini ifade etti. 

“Bugün yürütülen siyaset yanlış bir siyasettir. Demokrasi karşıtı bir siyaset yürütülmektedir” diyen Türk, “Kucaklayıcı bir siyaset değildir. Halkları birbirinden ayırmanın kimseye faydası yoktur. Biz modern ve demokratik bir siyasetin gündeme gelmesini ve sorunların diyalog yoluyla çözülmesini istiyoruz. Bugün öyle bir siyaset yürütülüyor ki Kürtlerin haklarının görülmesi istenmiyor” sözlerine yer verdi. 

Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesinde saldırı düzenlenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ise, aklı selim çağrısında bulunarak, yöneticilerin barış dilini kullanması durumunda toplumun da bu dili benimseyeceğini belirtti. 

Aydın açıklamalarının devamında, “Toplumsal barışın toplumsal bir talep haline gelmesi lazım. Toplum artık barış istiyor ama bu da yöneticilerin elinde. Eğer yöneticiler barışçıl bir dil kullanırsa toplumun da bunu kısa sürede kabul edeceğine inanıyorum. Eğer siyasetçiler, aydınlar, gazeteciler ve hukukçular barışı toplumun talebi olarak gündeme getirirlerse yeni bir süreç daha çabuk başlayacaktır. Sesimiz duyulmasa bile barışta ısrar etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.