image

PeyamaKurd- Türkiye’nin 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ilk kez gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.  Karar gazetesine konuşan Gül Kürt meselesinin Türkiye’nin en önemli konularından biri olduğunu söyledi.

‘Bu bir realite, bu kadar Kürt nüfusumuz var’

Kürt meselesi ve 25 Eylül 2017’de Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleşen bağımsızlık referandumu hakkında değerlendirmelerde bulunan eski Cumhurbaşkanı şunları dile getirdi:

 “Bu mesele Türkiye’nin en önemli konularından biridir. Buna şöyle bakarım; tüm ülkelerden daha fazla Kürt nüfusumuz var. Barzani’nin referandum tartışmaları olurken çok çarpıcıydı. CNN Türk’te bir harita üzerinde tartışılıyor, dört ülkedeki Kürtler gösteriliyordu haritada. Sonra CNN International’e geçtim aynı harita üzerinde konuşuluyor, ama bir farkla. Türkiye'nin üzerinde 15 milyon, Irak'ta 4 milyon, Suriye'de 2 milyon, İran’da 6 milyon yazıyor. Türkiye'deki haritada ise bu yoktu. Bu bir realite, bu kadar Kürt nüfusumuz var.”

‘içimizde halletmezsek uluslararası boyutlara ulaşır’

"Cevaplanması gereken asıl soru, bu nüfusumuzu ne kadar eşit vatandaş kılabiliyoruz, nasıl mutlu ve ülkesine bağlı hale getirebiliyoruz? “ sorusu ile açıklamasına devam eden Gül, “Bu meseleye her yönüyle bakacaksınız. Kendi içerimizde bu meseleyi hallettiğimiz takdirde, hem kendi ülkemizi hem bölgeyi sağlamlaştırırız. Ama kendi ülkemizde bu meseleyi halledemezsek, meselenin kendi ülkemizde kalmayıp bölgesel ve uluslararası boyutlara ulaşmasından korkardım” dedi.

‘Uygulanan politikaların neticesi böyle bir hal aldı’

Kürt meselesinin uluslararası bir boyut kazandığıyla ilgili soru üzerine Abdullah Gül şu açıklamada bulundu:

“Uygulanan politikaların neticesi, burada kimseyi suçlamak istemem. Hepimizin sorumluluğu. Kendi içimizde, kendi inisiyatifimizle yüksek insan hakları standartlarıyla halledemeyince bölgesel ve uluslararası boyutlara gitti, zor işler” diye konuştu.