image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Rusya ile nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ile ilgili anlaşma imzalamaktan memnuniyet duyacağını açıkladı.

Trump gazetecilerin, Rusya ile nükleer silahlarla ilgili anlaşma sorusuna, “Şu anda Rusya ile nükleer silahların yayılmasının önlenmesi ile ilgili bir anlaşma üzerinde çalışıyoruz. Aramızda bu türden bir şey olsaydı, harika olurdu” şeklinde yanıt verdi.

27-30 Temmuz tarihleri arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da, uzay güvenliği, doktrinler ve potansiyeller ile şeffaflık ve doğrulama konusunda birbirini takip eden uzman çalışma grupları biçimindeki ikili stratejik diyalog çerçevesinde Rusya ve ABD heyetleri toplantısı yapıldı.

Bu görüşmelerden bir ay önce ise yine Viyana’da stratejik istikrar konusunda Rus-Amerikan istişareleri yapılmış, burada Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın (Yeni START) uzatılması, ayrıca Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nın (INF) sona erdiği koşullarda istikrar ve öngörülebilirliğin korunması konuları ele alınmıştı.