image

PeyamaKurd - Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, ABD Başkanı Donald Trump'ın barış planını açıklamasının ardından İsrail'in kontrolü altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini istediği zaman 'ilhak' edebileceği yönündeki açıklamasında geri adım attı. 

Açıklamada bulunan Friedman, Trump'ın açıkladığı sözde barış planı ve Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin İsrail'e ilhakı konularında değerlendirmelere yer verdi. 

ABD’li yetkili Batı Şeria ile ilgili İsrail ile ABD'nin ortaklaşa kuracağı komisyonun haritalandırma süreci tamamlanmadan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin ilhak edilmemesi uyarısını yaparak, "Komisyonun çalışmaları bitmeden önce yapılacak herhangi bir tek taraflı işlem, planı ve ABD'nin ilhakı tanıması ihtimalini tehlikeye atar" dedi. 

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da 28 Ocak'ta düzenlediği ortak basın toplantısında açıkladığı sözde barış planında Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.