image

PeyamaKurd - İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin İran’ın Venezuela’ya yaptığı akaryakıt sevkiyatına müdahale etmek ve kesintiye uğratmak amacıyla Karayiplere donanma gönderme tehdidi nedeni ile BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e bir mektup gönderdi. 

Cevad Zarif mektubunda, ABD’nin yasa dışı, tehlikeli ve kışkırtıcı tehditlerinin bir tür korsanlık ve uluslararası barış ve güvenlik için büyük bir tehdit olduğunu belirtti. 

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD'nin küresel arenada güç kullanmayı bırakması ve uluslararası hukukun üstünlüğüne, özellikle de açık denizlerde nakliye özgürlüğüne saygı duyması gerektiğini belirterek, herhangi bir yasa dışı eylem sonucunda ABD hükümetinin sorumlu olduğunu ve İran'ın bu tehditlere karşı uygun ve gerekli önlemleri alma hakkının olduğunu dile getirdi. 

BM’ye İran Dışişleri Bakanı tarafından gönderilen mektubun ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyid Abbas Erakçi, ABD'nin İran'daki diplomatik görevlerini yürüten İsviçre Tahran Büyükelçisi Markus Leitner'ın İran Dışişlerine çağrıldığını duyurdu. 

Görüşme ile ilgili Abbas Erakçi, “İran gemilerine yönelik ABD’den gelebilecek olası her türlü tehdide karşın, İsviçre büyükelçisinden uyarılarımızı ABD makamlarına iletmesini talep ettik” ifadesini kullandı.