image

PeyamaKurd - ‘Foreign Policy’ dergisine açıklamalarda bulunan ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin bu yılın başlarında Bağdat Havalimanı yakınlarında ABD hava saldırısında öldürülmesinin, Irak’a İran etkisinden kurtulma fırsatı sağladığını dile getirdi. 

Hook, ABD’nin gelecek ay yeni Irak hükümetiyle gerçekleştireceği görüşme sırasında Washington’un Irak’tan İran’la ilgili talepleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.  

ABD'li diplomat açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: 

“İran rejimi, Ayetullah Humeyni’nin onlarca yıldır Ortadoğu’daki tüm hükümetleri kontrol etme arzusuna sahiptir. Bu soruna Lübnan, Suriye ve Irak gibi yerlerde tanık olduk. Politikamız İran’ın Ortadoğu’daki etkisini azaltmak ve ülkelerin İran’ın müdahalesinden kurtulmasına yardımcı olmaktır. Irak halkına yönelik çok fazla destek veriliyor. Başbakanın yoğunlaşacağı konulardan birinin de Irak egemenliğini İran müdahalesinden geri almak olacağına inanıyorum." 

"Irak halkına iyi bir ortak sağladı..."

“Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin İran rejimi çıkarlarını değil” diyen Hook, “Kendi çıkarlarını temsil eden bir hükümete sahip olmaları yolunda Irak halkına daha iyi bir ortam sağladığını düşünüyorum” ifadesini kullandı. 

Hook açıklamasında, ABD yönetiminin, İran’ın yıkıcı faaliyetlerine son verme inancına da değinerek, Trump idaresinin ‘İran’ın normal bir devlet gibi davrandığını görmek istediğini ve İran’ın kendisini normal bir ülke gibi davranan devrimci bir rejim olarak tanımladığı bir sisteme sahip olabileceğini’ de defalarca dile getirdiğini vurguladı.