image

PeyamaKurd - ABD BaşkanI Joe Biden’ın Savunma Bakanlığına aday gösterdiği emekli Orgeneral Lloyd Austin, ABD Senatosu tarafından onay verildi.

Pentagon için Senatosu Genel Kuruluna yapılan oylamada, 93 senatör emekli Orgeneral Lloyd Austin'in Savunma Bakanı olması için "evet" oyu verirken, 2 senatör "hayır" oyu verdi.

Savunma Bakanlığı'na seçilen Austin böylece, eski Başkan Harry Truman döneminde George Marshall'dan, Donald Trump döneminde ise James Mattis'ten sonra askerlik mesleğinden emekli olmasının üzerinden 7 yıl geçmediği halde Kongrenin muafiyeti ile ABD Savunma Bakanı olmuş üçüncü general oldu.

Pentagon'un başına getirilen Austin aynı zamanda, ABD'nin ilk siyahi savunma bakanı olarak tarihe geçti.

Ayrıca daha önce, ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu, emekli Orgeneral Austin’e muafiyet sağlayan tasarıyı kabul etmişti. ABD yasalarına göre bir askerin siyasi üst düzey pozisyona atanması için ordudan ayrılmasının üzerinden 7 yıl geçmesi gerekiyor. Bu şartı karşılamayanların bundan muaf tutulması için ise Kongrenin iki kanadı olan Temsilciler Meclisi ve Senatoda muafiyet alması gerekiyor.