image

PeyamaKurd - ABD'de başkanlık seçimlerine son iki hafta kaldı son anketlere göre eski Başkan Yardımcısı ve Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın, Cumhuriyetçilerin adayı olan Donald Trump'a ortalama 8 puan fark atacağını gösteriyor.

ABD’li seçmenler hem posta yoluyla hem de oy kullanma merkezlerine giderek oylarını kullanmaya başladı. Anket şirketleri de ortak anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaşarak seçimlerin sonuçlarını tahmin etmeye çalışıyor.

IBD/TIPP anketi:

ABD'de "Inverstor's Business Daily" (IBD) medya kuruluşu ile "Technometrica Siyaset ve Politika Enstitüsünün" (TIPP) 12 Ekim'de gerçekleştirdiği ortak ankete göre, Joe Biden'ın rakibi Trump'a 5,2 puan fark atacağı öngörüldü.

Söz konusu ankette, Biden'a olan desteğin bir önceki ankete göre yüzde 51,9'dan 49,6'ya düştüğü gözlemlenirken Trump'a olan desteğin ise yüzde 43,4'ten yüzde 44,4'e çıktığı ifade edildi.

CNBC anketi:

Amerikan CNBC televizyonu ile Change Research araştırma şirketinin ortak anketinde ise Biden'a desteğin yüzde 52 Trump'a ise yüzde 42 olduğu belirtildi.

JTN/RMG anketi:

"Just The News" medya kuruluşuyla RMG araştırma şirketinin yaptığı ankette ise katılımcıların yüzde 51'i Biden'ı derkenyüzde 43'ü ise Donald Trump'ı destekleyeceğini kaydetti.