image

PeyamaKurd - Pentagon’un Rusya ve ve Çin karşısındaki rekabetini değerlendiren ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, ABD’nin Pentagon noktasında 'rakiplerine karşı avantajını yitirdi' olarak değerlendirdi.

Shanahan, ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde Pentagon'un bütçesiyle ilgili görüşmelerde açıklamada bulunarak, "Rusya, stratejik ve stratejik olmayan nükleer silahları agresif şekilde geliştiriyor ve modernize ediyor. ABD de, Rusya ve Çin'le rekabeti kazanmak için modernizasyon çalışmaları yürütüyor" sözlerine yer verdi.

Shanhan, Rusya'nın silahlı kuvvetlerini 'agresif şekilde modernize ettiğini' iddia ederek, "Yaşadığı ekonomik zorluklara ve ekonomisinin küçüklüğüne rağmen Rusya, süper güç statüsünü yeniden kazanmaya çalışıyor. Bu hedefe henüz ulaşamasa da Rusya, silahlı kuvvetlerini agresif şekilde modernize ederek zayıf stratejik kartını başarıyla oynuyor" ifadesini kullandı.

Moskova'nın askeri gücünü sınırları ötesinde artırdığını kaydeden Shanahan, "Rusya, enerjiye olan bağımlılıklarını stratejik menfaati için kullanarak ve diğer ülkelerdeki egemen demokratik süreçleri zedeleyerek komşularını korkutuyor" iddiasında bulundu.