image

PeyamaKurd - Kürdistan basınına açıklamada bulunan Rojava yönetiminden bir kaynağa göre ABD, Rojava’da en büyük askeri, stratejik kara ve hava üssünü inşa etmeye başladı. 

Konuyla ilgili basına açıklama yapan ve adının açıklanmasını istemeyen Rojavalı bir siyasetçi kaynak, ABD Hesekê’nin Şaddadi ilçesinde büyük bir askeri üs inşa etmek amacıyla bölgenin ileri gelen zenginlerinden Şeyh Ali Hammad El Esad'dan 50 dönüm toprak satın aldı. 

ABD’nin Şaddadi bölgesindeki halihazırdaki askeri üssünü genişleterek, daha kalıcı, kara ve hava üssü inşa etmek amacıyla toprak satın aldığı öğrenildi. 

“Askeri üs çalışmaları başladı” 

Rojavalı yetkili açıklamasında, ABD’li uzmanların ve teknisyenlerin yanı sıra ağır vinç ve sondaj ekipmanlarının bölgeye gelerek askeri üste çalışmaya başladığını belirtti. 

Açıklamasında, ABD’nin Şaddadi bölgesindeki askeri üssü genişletme planın Washington yönetiminin bölgede daha uzun süre kalma planı olduğunun bir işareti olarak yorumlayan kaynak, “Şaddadi’deki askeri üs Suriye'deki en büyük stratejik Amerikan merkezi askeri üssü olacak” dedi. 

Askeri üs, Deyr ez Zor bölgesinde yer alıyor 

Rojavalı yetkiliye göre, Şaddadi bölgesi Hesekê ve Irak sınırındaki Deyr ez Zor bölgesi arasında yer alması nedeniyle stratejik bir öneme sahip. 

Ayrıca kaynak, “Şaddadi bölgesi hem petrol hem de gaz kaynakları anlamında zengin bir coğrafya” diyerek, doğuda Irak sınırından batıda Türkiye sınırına kadar olası bir saldırıda her yere müdahale edebilecek bir mesafede yer alması bakımından da Şaddadi’nin stratejik olduğunu.