image

PeyamaKurd - ABD, Suriye'nin kuzeyinde Rojava sınırlarında Rakka kenti yakınındaki Ayn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü kurdu.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kaynaklarından edinilen bilgilere göre ABD, Suriye'nin kuzeyinde (Rojava) DSG ile IŞİD'den aldığı yerlerde askeri üsler kurdu. Daha önce terör örgütü IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek Suriye'de olduğunu beyan eden ABD, IŞİD'in bitmiş olmasına rağmen Suriye'de çekilmek yerine askeri varlığını artırdı.

DSG'nin olduğu bölgelerde 25 askeri üssü olan ABD, iki sene önce IŞİD'den alınan Ayn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü kurdu.

ABD'nin Rojava'da askeri varlığını artırdığını belirten DSG yetkilisi, "Suriye'de IŞİD'in elinde hiçbir bölge kalmadı ancak tehdidi devam ettiğinden ABD bölgede askeri varlığını artırıyor. ABD, bölgeye askeri sevkiyatlar yapmaya devam ediyor. Bölgenin yeniden inşası için de sevkiyatlar yapıyor. ABD Ayn İsa kasabasında yeni bir askeri hava üssü yapıyor. Bu üs Ayn İsa'nın güneyinde yapılıyor. Bu üs Kobani ile Rakka'nın tam ortasında yer alıyor. Üssün çevre güvenliği DSG'nin özel savaşçıları tarafından alınıyor. ABD'li askeri yetkililer bizlere Suriye'de kalmaya devam edeceklerini dile getiriyor. Bölgedeki hareketlilikleri de o yöndedir" sözlerine yer verdi.