image

PeyamaKurd - ABD'nin Güney Çin Denizi'ne iki savaş gemisi göndermesine yönelik Çin Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada durumu öfke ile karşıladıklarını belirtti.

ABD’nin hamlesine ilişkin açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'ye ait gemilerin Çin'in izni olmadan Güney Çin Denizi'ne girdiği ifade edildi. Bakanlık sözcüsü Chunying, ABD'nin bu hareketinin Çin tarafından öfke ile karşılandığını açıkladı.

Çin’den gelen açıklamaya göre, ABD Donanması'na ait iki savaş gemisinin, Çin ve kıyı komşusu ülkeler arasında egemenlik ihtilaflarına konu olan Güney Çin Denizi'ne girdiği ifade edildi.

Amerikan menşeli yayın organı CNN'de yer alan haberde, ABD'ye ait USS Spruance ve USS Preble adlı güdümlü füze destroyerlerinin uluslararası kamuoyunda Spratly olarak bilinen takımadanın yakınlarında seyrettiği bildirildi.

ABD Donanması 7. Filo Sözcüsü Clay Doss, yaptığı açıklamada, gemilerin "seyrüsefer serbestisi" çerçevesinde görev icra ettiğini ve uluslararası yasalar kapsamında bölgede bulunduğunu kaydetti.