image

PeyamaKurd - Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan-Türk Konseyi (ATC) tarafından bu yıl 37'ncisi düzenlenen Ortak Yıllık Konferansı'nda konuşan ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, "Türkiye ile YPG'nin olmayacağı bir güvenli bölge konusunda da çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

ABD-Türkiye ilişkilerine değinen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey şu ifadeyi kullandı, "Türkiye ve ABD'nin geçmişte ve şu anda çok önemli bir jeostratejik ortaklığı var.”

Jeffrey, Suriye'deki krizin çok karmaşık olduğunu belirterek, ABD'nin Suriye'deki misyonuna ulaşması açısından Türkiye'nin önemine değindi. Suriye'deki siyasi süreç için yapılması gereken çok iş olduğunu belirten Jeffrey, "Esad rejimi, kimyasal ve nükleer silahlardan vazgeçmeli. Suriye, teröristler için bir sığınak olmamalı ve buradaki İranlılar evlerine geri dönmeli" sözlerine yer verdi.

Terör örgütü IŞİD’e karşı mücadele edildiğini ve IŞİD’den temizlenen alanların korunması gerekliliğine değinen Jeffrey, IŞİD’e karşı koalisyonla Türkiye ve Suriye'nin kuzeyindeki (Rojava) çalışmaların önemini vurguladı.