image

PeyamaKurd- Suriye Kürt Sol Demokrat Partisi Sekreteri Şelal Gedo, ENKS ile PYD’ye seslenerek, Rojava’da petrol karşılığı gıda programı uygulanması için uluslararası devletlere çağrı yapılmasını istedi.

2019’da ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ‘Sezar Sivil Koruma Yasası’nın (Caesar Syria Civilian Protection Act) Rojava’da uygulanmayacağını belirten Şelal Gedo, yasanın 17 Haziran’da yürürlüğe girmesine karar verildiğini aktardı.

‘ABD’den Kürdistan Bölgesi’ndeki tecrübelerini Rojava’da da hayata geçirmeleri istenmeli’

Suriye lirasının dolar karşındaki düşüşüne dikkat çeken Gedo, söz konusu yasanın ekonomiyi etkileyeceği ifade ederek, “Rojava’daki iki siyasi taraf olan ENKS ve PYD, ABD’den Kürdistan Bölgesi ve Irak’taki tecrübelerini Suriye’de de hayata geçirmelerini istemeli. O dönemler Irak rejimine yönelik yaptırımlar söz konusuydu ancak Kürdistan Bölgesi’nde petrol karşılığı gıda programı vardı. Eğer ABD ve uluslararası toplum böylesi bir programı Rojava’da gerçekleştirirse bu, insani trajedinin önünü keser” dedi.

‘Özerk Yönetim ile ENKS bu konuya ciddiyetle yaklaşmalı’ 

Rojava’daki ekonomik durumdan dikkat çeken Suriye Kürt Sol Demokrat Partisi Sekreteri Şelal Gedo, Özerk Yönetim’in çiftçilerden arpa ve buğday satışlarındaki fiyatlar konusunda düzenlemeye gitmesini istediğini, ekonomik durumun kötüleşmesi durumunda Rojava’da kimsenin kalmayacağını, Özerk Yönetim ile ENKS’nin bu konuya ciddiyetle yaklaşması ve bunu ABD ve uluslararası devletlerle tartışması gerektiğini belirtti.